Home ] Socrates - Comenius ] Comenius 1 ] Comenius 2 ] Γλωσσικά Προγ/τα ] Nέα - Ειδήσεις ] Links & Favorites ] ΑΙΤΗΣΕΙΣ ] ΕΓΓΡΑΦΑ-Downloads ] [ Γ/σιο ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ ] ARION ] Δίκτυο "ΕΥΡΥΔΙΚΗ" ]

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ - Collège Le Laoul Ardèche

ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2002)

ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ COMENIUS 1

Το Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου (τηλ. 26310 39357) φιλοξένησε για δέκα (10) ημέρες, τον Οκτώβριο 2002,  34 μαθητές μαζί με τους τρεις συνοδούς καθηγητές τους.

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε σπίτια μαθητών του σχολείου που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και οι καθηγητές στα σπίτια των καθηγητών του γυμνασίου που είχαν αναλάβει την πρωτοβουλία του εγχειρήματος.

Η επίσκεψη αυτή ήταν αποτέλεσμα μιας επαφής που ξεκίνησε με το γαλλικό σχολείο πριν από δυο χρόνια, με σκοπό, μετά από την προπαρασκευαστική επίσκεψη να υποβληθεί στο Ι.Κ.Υ. προς έγκριση πρόγραμμα σύμπραξης Comenius1. Οι καθηγήτριες του Γυμνασίου & Λυκείου Ευηνοχωρίου κ.κ. Αποστολοπούλου Βασιλική και Μοναστηριώτη Κων/να είχαν επισκεφτεί προ διετίας το γαλλικό σχολείο στο πλαίσιο της προπαρασκευαστικής επίσκεψης. Η εμπειρία της επαφής και από κοινού δημιουργίας προγράμματος ήταν πολύ σημαντική, το πρόγραμμα τελικά δεν εγκρίθηκε, αλλά η φιλία των δύο σχολείων συνεχίστηκε και εδραιώθηκε μέσα από τη συχνή επικοινωνία των συναδέλφων καθηγητών αλλά και των μαθητών (μέσω του Διαδικτύου).

Η επίσκεψη του γαλλικού σχολείου στην Ελλάδα και στο Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου ήταν το επιστέγασμα αυτής της προσπάθειας. Οι Γάλλοι μαθητές περιηγήθηκαν την περιοχή μας, επισκέφτηκαν από κοινού με τους μαθητές του Γ/σου Ευηνοχωρίου (ημερήσια εκδρομή) την Αρχαία Καλυδώνα, το Λούρο, το ΙΧΘΥΚΑ και, τέλος, σε δυο οργανωμένες εκδρομές, την Αρχαία Ολυμπία και τους Δελφούς.

Στο αποχαιρετιστήριο γλέντι, που έλαβε χώρα σε ταβέρνα του Ευηνοχωρίου με συμμετοχή όλης της σχολικής κοινότητας αλλά και της τοπικής κοινωνίας, γλέντησαν με τους έλληνες "συμμαθητές" τους υπό τους ήχους της ορχήστρας του συναδέλφου Χρ. Βλαχογιάννη, χόρεψαν ελληνικούς χορούς, αντάλλαξαν δώρα και δεσμούς φιλίας και έφυγαν, περισσότερο φιλέλληνες από ό,τι μπορούσαν να φανταστούν.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΛΕΝΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ