Home ] Socrates - Comenius ] Comenius 1 ] Comenius 2 ] Γλωσσικά Προγ/τα ] Nέα - Ειδήσεις ] Links & Favorites ] ΑΙΤΗΣΕΙΣ ] ΕΓΓΡΑΦΑ-Downloads ] Γ/σιο ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ ] ARION ] [ Δίκτυο "ΕΥΡΥΔΙΚΗ" ]

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ «ΕΥΡΥΔΙΚΗ»

Το Δίκτυο ΕΥΡΥΔΙΚΗ είναι το Ευρωπαϊκό Δίκτυο για την εκπαίδευση. Δημιουργήθηκε το 1980 και  το 1995 ενσωματώθηκε στο πρόγραμμα ΣΩΚΡΑΤΗΣ.

Kαλύπτει τις χώρες- μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και τις 3 χώρες της ΕΖΕΣ/ του ΕΟΧ (Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάϊν). Αποτελείται από τις Εθνικές Υπηρεσίες (National Units), οι οποίες αναπτύχθηκαν από τα εθνικά Υπουργεία Παιδείας  και την Ευρωπαϊκή Δ/νση (European Unit) η οποία συστάθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και είναι επιφορτισμένη με το συντονισμό των δραστηριοτήτων του.

Ο στόχος του είναι διπλός: να προωθήσει τις ανταλλαγές πληροφοριών και εμπειριών μεταξύ των υπευθύνων για τη χάραξη πολιτικής και να παρέχει πληροφορίες στο σύνολο των φορέων του εκπαιδευτικού χώρου στην Ευρώπη.

Κύριος όγκος δουλειάς του Δικτύου είναι η συγκριτική μελέτη και κωδικοποίηση των κείμενων εκπαιδευτικών νομοθεσιών (δομές, μεταρρυθμίσεις, τάσεις) για άμεση παροχή πληροφόρησης στους ενδιαφερόμενους φορείς.

Διαμέσου της σύνταξης  συγκριτικών αναλύσεων  το Δίκτυο ΕΥΡΥΔΙΚΗ παρέχει μια πλήρη ενημέρωση , καθιστώντας δυνατή τόσο την κατανόηση  της πολυμορφίας των εκπαιδευτικών συστημάτων  όσο και την αξιοποίηση των κοινών στοιχείων και τάσεων που διαμορφώνονται στην Ευρώπη.

Όπως γίνεται αντιληπτό, υπάρχει ένας μεγάλος όγκος εκδόσεων και πληροφοριών που καλύπτουν διάφορα θέματα, όπως:

-          εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών και μεταρρυθμίσεις

-          χρηματοδότηση Σχ. Μονάδων και επιμόρφωση προσωπικού

-          διδασκαλία ξένων γλωσσών στα σχολεία

-          Κοινωνία της Πληροφορίας της εκπαίδευσης

-          συνεισφορά των εκπ/κών συστημάτων στη δια βίου εκπάιδευση

-          προώθηση πολιτικού σχεδιασμού στην εκπάιδευση.

Έχει δημιουργήσει μια μεγάλη ηλεκτρονική βάση πληροφοριών, τη Eurybase, με μηχανή αναζήτησης και βέβαια όλες οι εκδόσεις του Δικτύου υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή στην ιστοσελίδα http://www.eurydice.org

Η προώθηση και η αποστολή των μελετών/εκδόσεων στην Ελλάδα γίνεται από τους 285 χρήστες της Ελληνικής Υπηρεσίας ΕΥΡΥΔΙΚΗ, οι οποίοι καλύπτουν όλες τις εκπαιδευτικές αρχές κάθε βαθμίδας, τις Δημόσιες Υπηρεσίες και τους λήπτες των πολιτικών αποφάσεων.

Στη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλ/νίας έχει προωθηθεί, από την Εθνική Υπηρεσία του Δικτύου ΕΥΡΥΔΙΚΗ που εδρεύει στο Υπουργείο Παιδείας, ένας αριθμός από τις εκδόσεις του Δικτύου που καλύπτει διάφορα θέματα της εκπαίδευσης για την καλύτερη ενημέρωση των ενδιαφερομένων εκπαιδευτικών και παραγόντων της εκπαίδευσης του νομού μας.

Παραθέτουμε εδώ έναν κατάλογο των εκδόσεων που διαθέτουμε για δική σας χρήση (κάντε κλικ πάνω στο link).