Home ] Up ] Γ/σιο Καινούργιου ] Πρόσκληση Εκδήλ. ] [ Προσφώνηση Προϊστ. ] Φωτογραφίες Εκδήλ. ] 2ο Γ/σιο Ναυπάκτου ]

Κες και Κοι

Είναι ιδιαίτερη η χαρά μου που η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλ/νίας παρουσιάζει σήμερα μαζί με το Ενιαίο Λύκειο Νεοχωρίου τα αποτελέματα υλοποίησης της Δράσης  Comenius 2.2.β – Βοηθοί Ξένων Γλωσσών του προγράμματος ΣΩΚΡΑΤΗΣ.

Ένα πρόγραμμα, που βρίσκεται στην πρώτη γραμμή των προτεραιοτήτων της Ε.Ε. για την προώθηση της ανταγωνιστικότητας και της ευημερίας των πολιτών της,  μέσα σε μια κοινωνία σύγχρονη, απαλλαγμένη από αγκυλώσεις και ξεπερασμένες  αντιλήψεις, που  θα στηρίζει τη συνεργασία και επικοινωνία των λαών και θα βασίζεται στους δημοκρατικούς θεσμούς και τη γνώση. Από αυτή την άποψη η εκπαίδευση και η κατάρτιση  διαδραματίζουν ουσιώδη ρόλο και γι’ αυτό αποτελούν πολιτική προτεραιότητα της Ε.Ε.

Το πρόγραμμα «ΣΩΚΡΑΤΗΣ», ως πρόγραμμα διακρατικής συνεργασίας στο χώρο της εκπαίδευσης, καλύπτει ένα ευρύ φάσμα δράσεων και στόχων.

Η δράση COMENIUS επικεντρώνεται στη σχολική εκπαίδευση και έχει ως στόχο τη βελτίωση της ποιότητάς της και την ενίσχυση της ευρωπαϊκής της διάστασης. Ενθαρρύνει τη διακρατική συνεργασία μεταξύ σχολικών ιδρυμάτων, συμβάλλει στη βελτίωση της αρχικής και ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης του εκπαιδευτικού προσωπικού και προωθεί την εκμάθηση γλωσσών και τη διαπολιτισμική ευαισθητοποίηση.

Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αιτωλ/νίας στηρίζει έμπρακτα εδώ και χρόνια την προσπάθεια διάδοσης των Δράσεων του προγράμματος ΣΩΚΡΑΤΗΣ. Επιθυμεί να βοηθήσει τους συνάδελφους εκπαιδευτικούς να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικές διαδικασίες ευρωπαϊκής διάστασης και υψηλής ποιότητας, αλλά και τις σχολικές μονάδες να ενταχθούν σε κάποιο πρόγραμμα και να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες επαφής με τις εκπαιδευτικές κοινότητες άλλων χωρών, συμβάλλοντας έτσι, στη διαπολιτισμική ευαισθητοποίηση των μαθητών και  παρέχοντάς τους πολύπλευρες γνώσεις και εμπειρίες.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό ότι περιφερειακά σχολεία, όπως το Ενιαίο Λύκειο Νεοχωρίου, αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες υλοποίησης τέτοιων προγραμμάτων δίνοντας την ευκαιρία στην εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και την τοπική κοινωνία να έλθουν  άμεσα σε επαφή με τους στόχους που θέτουν τα προγράμματα αυτά.

Η συγκεκριμένη Δράση που υλοποίησε το Ενιαίο Λύκειο Νεοχωρίου ανταποκρίνεται ίσως ακόμα πιο έμπρακτα στη δυνατότητα συνεργασίας εκπαιδευτικών και σχολικών ιδρυμάτων από διαφορετικές χώρες και κουλτούρες, αλλά και εργασίας προς επίτευξη κοινών στόχων μέσα από διαφορετικές πολιτισμικές προσεγγίσεις.

Εύχομαι προσπάθειες σαν κι’ αυτή να πολλαπλασιαστούν και να υιοθετηθούν από όλα τα σχολεία του Νομού μας.