Σχέδιο μαθήματος
Διαθεματική Προσέγγιση Εννοιών με την χρήση της LOGO – Παραμετρικές Διαδικασίες
Γεώργιος Μπαρμπόπουλος
Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Ν. Αιτ/νίας
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να το δείτε.
Εμπλεκόμενες έννοιες
Διαδικασίες, Παράμετροι
Τάξη Γ Γυμνασίου
ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ: Διαθεματικότητα, Εποικοδομητική Μάθηση, Παραμετρικές Διαδικασίες, Γλώσσα προγραματισμού Logo, Εννοιολογική Προσέγγιση.
Διδακτικοί στόχοι (γενικοί - ειδικοί)
Μετά το τέλος του μαθήματος οι μαθητές θα πρέπει:
- Να δημιουργούν Διαδικασίες με την χρήση παραμέτρων
- Να αντιλαμβάνονται την σημασία των παραμέτρων στην κλήση των διαδικασιών
- Να ορίζουν νέες διαδικασίες αξιοποιώντας αυτές που έχουν ήδη ορίσει (εποικοδομητική μάθηση)
- Να αντιλαμβάνονται τον μηχανισμό δημιουργίας πολύπλοκων σχημάτων.
- Να χρησιμοποιούν αποτελεσματικά το προγραμματιστικό περιβάλλον που θα τους δοθεί (e-slate - χελωνόκοσμος ή εναλλακτικά Microworlds pro)
Προαπαιτούμενη γνώση
Οι μαθητές πρέπει να έχουν διδαχθεί την δομή της επανάληψης και την δημιουργία και κλήση απλών διαδικασιών.
Διδακτική προσέγγιση
Βασικός στόχος είναι η οικοδόμηση αποτελεσματικών αναπαραστάσεων για την έννοια της παραμέτρου στην δημιουργία διαδικασιών. Η προτεινόμενη προσέγγιση στοχεύει στη λειτουργική κατανόηση του ρόλου κάθε παραμέτρου στη διαδικασία και κατευθύνεται στους εξής άξονες:
- Να αντιλαμβάνονται οι μαθητές την λογική σημασία των παραμέτρων.
- Να αντιλαμβάνονται οι μαθητές την σημασία της σειράς με την οποία εμφανίζονται οι παράμετροι στις διαδικασίες
- Κατά την κλήση της διαδικασίας πρέπει να τηρείται η σειρά καθορισμού τους (Αλλάζοντας την σειρά θα διαπιστώσουν οι μαθητές ότι τα σχήματα που δημιουργούνται από την χελώνα δεν είναι τα ζητούμενα, οπότε και θα κατανοήσουν την σημασία της θέσης της παραμέτρου).
Διδακτικές τεχνικές
Θα χρησιμοποιηθεί συνδυασμός των παρακάτω τεχνικών:
- Εισήγηση
- Ερωταποκρίσεις
- Μελέτη περίπτωσης
- Επίδειξη
- Καταιγισμός ιδεών
- Συζήτηση
- Πρακτική Άσκηση
- Ομαδικές εργασίες
Παιδαγωγική προσέγγιση
- Η προτεινόμενη δραστηριότητα είναι διερευνητικού τύπου που στοχεύει στην ανάδειξη των προϋπαρχουσών αντιλήψεων και των παρανοήσεων των μαθητών και στη διαμόρφωση συνθηκών γνωστικής σύγκρουσης. Βασίζεται στο σχήμα (Πρόβλεψη – Έλεγχος ιδεών – Γνωστική σύγκρουση – Ερμηνεία – Αναδιατύπωση – Συμπέρασμα).
- Οι μαθητές δουλεύουν ατομικά ή/και ομαδοσυνεργατικά (ομάδες των 2-3 μαθητών).
- Ο ρόλος του διδάσκοντα είναι καθοδηγητικός-υποστηρικτικός των δραστηριοτήτων των μαθητών.
Οργάνωση της διδασκαλίας
Μέσα
Περιβάλλον logo(E-slate & χελωνόκοσμος ή Microworlds Pro)
Φύλλο εργασίας των μαθητών
Εκτιμώμενη διάρκεια: Δύο (2) διδακτικές ώρες
Φάσεις
1. Εισαγωγή
Ο εκπαιδευτικός εισάγει τους μαθητές στο αντικείμενο και παρουσιάζει τις υπό διαπραγμάτευση έννοιες. Ο μαθητές εισάγονται στη δραστηριότητα και προκαλείται το ενδιαφέρον τους. Ενημερώνονται για τα μέσα που θα χρησιμοποιήσουν και τον τρόπο εργασίας τους.
2. Ανάδειξη προϋπαρχουσών ιδεών και παρανοήσεων των μαθητών
Πρόκληση γνωστικής σύγκρουσης
3. Καθοδήγηση (scaffolding)
Γνωστική βοήθεια
Τεχνικές οδηγίες
4. Βήματα εργασίας των μαθητών
- Στρατηγικές εργασίας-συνεργασίας
- Ανάπτυξη και εκτέλεση προγράμματος
- Παράθεση συλλογισμών και ερμηνειών
- Καθοδηγητικές ερωτήσεις από το διδάσκοντα
- Έλεγχος ιδεών
- Εξαγωγή συμπερασμάτων
5. Διαγνωστικές ερωτήσεις-αξιολόγηση
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Ο σκοπός της φύλλου εργασίας είναι να εξετάσουμε τον τρόπο προσέγγισης και κατανόησης διαθεματικών εννοιών σε μαθητές της Γ’ τάξης των Γυμνασίων μέσω της γλώσσας Προγραμματισμού Logo. Τα εμπλεκόμενα μαθήματα είναι τα Μαθηματικά, η Πληροφορική και η Αισθητική αγωγή ( Καλλιτεχνικά). Θα χρησιμοποιήσουμε την Logo σαν εργαλείο κατανόησης των εννοιών του Πολυγώνου, Κύκλου και κλειστών σχημάτων στα Μαθηματικά, της κίνησης της χελώνας, των παραμετρικών διαδικασιών και την δημιουργία πολύπλοκων σχημάτων από απλούστερα στην Πληροφορική και την δημιουργική έκφραση των μαθητών στην Αισθητική Αγωγή. Η προτεινόμενη διάρκεια υλοποίησης της δραστηριότητας είναι δύο διδακτικές ώρες, όπου την πρώτη ώρα θα δοθεί στους μαθητές η παραμετρική διαδικασία:
για σχημα :κ :λ :μ
επανάλαβε :κ[μπροστά :λ δεξιά :μ]
τέλος
Θα ζητηθεί από τους μαθητές να προβλέψουν την κίνηση της χελώνας και στη συνέχεια να δοκιμάσουν με διάφορες τιμές για τα κ, λ, μ ώστε να δουν τα πολύγωνα που σχηματίζονται. Θα συζητηθεί για ποιές τιμές των παραπάνω παραμέτρων δημιουργούμε κλειστά σχήματα και πότε μπορούμε να αναγκάσουμε την χελώνα να κάνει κύκλο.
Την δεύτερη διδακτική ώρα θα δοθεί στους μαθητές η παρακάτω διαδικασία:
για πολύπλοκο_σχημα :κ :λ :μ :ν :ξ
επανάλαβε :ν[σχημα :κ :λ :μ δεξιά :ξ]
τέλος
Δίνοντας ενδεικτικές τιμές για τις παραμέτρους και δοκιμάζοντας οι μαθητές με διάφορες τιμές, θα δουν να δημιουργούνται πολύπλοκα σχήματα, με σκοπό να κατανοήσουν ότι οι πολύπλοκες διαδικασίες στηρίζονται σε άλλες απλούστερες.
..........................................................................................................