«Επιμορφωτικά σεμινάρια του Συμβουλίου της Ευρώπης»

In-service training program for educational staff

Το ΥΠΕΠΘ συνεργάzεται με τη Δ/νση Εκπαίδευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Το πρόγραμμα που αφορά στους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι εκείνο της επιμόρφωσης με τίτλο " in-service training program for educational staff".

Το εκπαιδευτικό προσωπικό ενημερώνεται από την υπηρεσία Διεθνών Σχέσεων για τα σεμινάρια αυτά με σχετικές προκηρύξεις, μέσω των Δ/νσεων και Γραφείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, οι οποίες εκδίδονται από το Τμήμα Διεθνών Οργανισμών.

Η επιλογή γίνεται μετά από κλήρωση.

Στο σημείο αυτό θα πρέπει να επισημάνουμε ότι οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων αποστέλλονται μέσω του ΥΠΕΠΘ και όχι απευθείας στους διοργανωτές ή στον Διεθνή Οργανισμό, διότι δεν γίνονται δεκτές σύμφωνα με τους κανονισμούς του Συμβουλίου της Ευρώπης.  Η ηλεκτρονική διεύθυνση του Συμβουλίου της Ευρώπης για τα Σεμινάρια Επιμόρφωσης είναι: http://www.coe.int/T/E/Cultural_Co-operation/education/Teacher_training/

Τα σεμινάρια απευθύνονται σε όλο το μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό, είτε υπηρετεί σε σχολεία είτε είναι αποσπασμένο σε γραφεία, με την προϋπόθεση ότι έχουν περάσει δύο χρόνια από την ημερομηνία ορκωμοσίας τους (αν υπηρετούν στη Δημόσια Εκπαίδευση ) ή, δύο χρόνια από την ημερομηνία μόνιμου διορισμού τους εάν υπηρετούν σε ιδιωτικά σχολεία. Για την επιλογή των υποψηφίων που θα προταθούν για κάθε σεμινάριο ( δυο ανά χώρα) θα γίνει κλήρωση. Οι εκπαιδευτικοί που έχουν λάβει μέρος τα δυο (2) τελευταία χρόνια δεν έχουν δικαίωμα να καταθέσουν αίτηση συμμετοχής, σύμφωνα με την απόφαση των National Liaison Officers του Συμβουλίου της Ευρώπης. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί έχουν δικαίωμα να δηλώσουν συμμετοχή το πολύ σε τρία  σεμινάρια που  απευθύνονται στην ειδικότητά τους. Η κάθε αίτηση συμμετοχής θα πρέπει να συνοδεύεται με τα απαραίτητα δικαιολογητικά:

α) Ιδιόχειρη αίτηση συμμετοχής

β) Γραπτή έγκριση από το Δ/ντή του σχολείου στο οποίο υπηρετούν ή τον Προϊστάμενο του Γραφείου , σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι Διευθυντής.

γ) Τίτλο γλωσσομάθειας που απαιτείται (Αγγλικής Proficiency του Cambridge ή του Michigan, Γαλλικής Sorbonne ΙΙ ή Superieur, Γερμανικής Kleines ή Grosses Diplom, Ισπανικής Superior, Ιταλικής Superiore ή μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών). Οι καθηγητές ξένων γλωσσών δεν χρειάζεται να μας αποστείλουν τίτλους γλωσσομάθειας.

δ) Το ατομικό δελτίο που επισυνάπτουμε

ε) Την έντυπη φόρμα του Συμβουλίου της Ευρώπης συμπληρωμένη στη γλώσσα εργασίας του σεμιναρίου, γραμμένη ευανάγνωστα και υπογεγραμμένη από το Δ/ντή του σχολείου που υπηρετούν.

ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ                Αίτηση στην Αγγλική και Γαλλική Γλώσσα

ΠΡΟΣΟΧΗ:  Στην τελευταία σελίδα της έντυπης φόρμας του Συμβουλίου της Ευρώπης , ο Διευθυντής ή Προϊστάμενος Γραφείου του υποψηφίου θα πρέπει να υπογράψει και να βάλει τη σφραγίδα του στο τέλος, στο αριστερό τετράγωνο.  Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υπογράψει στο δεξί τετράγωνο, όπου υπογράφει ο Liaison Officer , δηλ.  ο ορισμένος από το Συμβούλιο της Ευρώπης συντονιστής στο Υπουργείο Παιδείας.

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα πρέπει να αποστέλλονται στο Τμήμα Διεθνών Οργανισμών της Διεύθυνσης των Διεθνών Εκπαιδευτικών Σχέσεων μέσω ταχυδρομείου με κοινοποίηση στο Γραφείο όπου υπάγεται το σχολείο που υπηρετούν.

Τα ονόματα που θα κληρωθούν γνωστοποιούνται με εγκύκλιο που αποστέλεται σε όλες τις Δ/νσεις και τα Γραφεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης. Όσοι από τους Υποψηφίους επιλεγούν από τους διοργανωτές θα πρέπει να γνωρίζουν ότι το αντίτιμο του εισιτηρίου προκαταβάλλεται από τους ίδιους και τα χρήματα θα κατατίθενται από το Συμβούλιο της Ευρώπης στον τραπεζικό λογαριασμό τους τρεις μήνες περίπου μετά την επιστροφή  τους. Τα έξοδα διαμονής και διατροφής καλύπτονται από τη διοργανώτρια χώρα. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί υποβάλλουν στην υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ, το αργότερο ένα μήνα μετά την επιστροφή τους, σχετική έκθεση γραμμένη στα Ελληνικά.

Για περισσότερες λεπτομέρειες οι ενδιαφερόμενοι, μετά την επιλογή τους, θα πρέπει να επικοινωνούν απευθείας με τους διοργανωτές .

Τα σεμινάρια που προκηρύσσονται κατά χώρα  είναι αυτά που φαίνονται στη διεύθυνση του ΥΠΕΠΘ:

http://www.ypepth.gr/     à ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ / ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ