Σας παραθέτω εδώ την προκήρυξη-πρόσκληση του Ι.Κ.Υ. για εκδήλωση ενδιαφέροντος για τη συγκεκριμένη Δράση.

Αιτήσεις -σε όλες τις γλώσσες- και για τα δύο σκέλη, (Υποδοχή Βοηθού καθηγητή Ξένων Γλωσσών από Σχολικό Ίδρυμα, αλλά και Υποβολή Υποψηφιότητας από Βοηθό Καθηγητή Ξένων Γλωσσών για μετάβαση σε Ίδρυμα Υποδοχής) θα βρείτε και στην ιστοσελίδα μας στο σχετικό κεφάλαιο (Lingua/Γλωσσικά Προγ/τα).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΙΙ /COMENIUS 2.2β

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΒΟΗΘΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ

ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ :  01/02/2006

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, ως Εθνική Μονάδα Συντονισμού του Προγράμματος ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ανακοινώνει ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, στα πλαίσια της Δράσης 2.2β του Προγράμματος Σωκράτης ΙΙ / COMENIUS, παρέχει τη δυνατότητα σε εκπαιδευτικά ιδρύματα πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να φιλοξενήσουν  μελλοντικούς καθηγητές από το εξωτερικό ως βοηθούς για τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας, για διάστημα τριών έως οκτώ μηνών.

Στόχοι του Προγράμματος είναι:

·              Η βελτίωση των γλωσσικών δεξιοτήτων των μαθητών του ιδρύματος υποδοχής και η ευαισθητοποίηση τους ως προς τη χώρα, τον πολιτισμό και τη γλώσσα του φιλοξενούμενου βοηθού.

·              Η επαφή του βοηθού με άλλους ευρωπαϊκούς πολιτισμούς, χώρες, γλώσσες, αλλά και εκπαιδευτικά συστήματα.

·              Η επαφή των καθηγητών του ιδρύματος υποδοχής με μελλοντικούς συναδέλφους τους από τον ευρύτερο ευρωπαϊκό χώρο.

Τα ιδρύματα υποδοχής τα οποία ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα οφείλουν να γνωρίζουν ότι:

·              Η επίβλεψη του βοηθού κατά τη διάρκεια της τοποθέτησής του στο εκπαιδευτικό ίδρυμα ανατίθεται σε έναν καθηγητή (χωρίς να είναι υποχρεωτικά ο αρμόδιος για τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας) ο οποίος θα πρέπει να μεριμνήσει για την αρχική και έγκαιρη επικοινωνία μεταξύ του βοηθού και του ιδρύματος αλλά και για τη διευκόλυνση της διαβίωσής του κατά την παραμονή του στην Ελλάδα.

·              Σε περίπτωση που ο ορισμένος ως επιβλέπων καθηγητής αποχωρήσει από το ίδρυμα υποδοχής πριν ή κατά την έναρξη του Προγράμματος, πρέπει οπωσδήποτε να αντικατασταθεί από άλλο μέλος της εκπαιδευτικής κοινότητας. Τη γενικότερη ευθύνη για το βοηθό έχει το εκπαιδευτικό ίδρυμα και όχι ένας μεμονωμένος καθηγητής.

·              Το ίδρυμα υποδοχής δεν λαμβάνει οικονομική ενίσχυση για τη συμμετοχή του στο Πρόγραμμα, ούτε έχει κάποια οικονομική υποχρέωση προς το βοηθό, εκτός από την κάλυψη από ίδιους πόρους (σχολική επιτροπή, σύλλογος γονέων, κ.τ.λ.) του κόστους για την ασφάλισή του έναντι κινδύνων που συνδέονται με την εργασία για το διάστημα παραμονής του στο εκπαιδευτικό ίδρυμα.

·              Ο βοηθός, εκτός από την ξένη γλώσσα η οποία συμπεριλαμβάνεται στο σχολικό πρόγραμμα, έχει δικαίωμα να διδάξει και τη μητρική του εφόσον είναι διαφορετική και κυρίως εφόσον συγκαταλέγεται μεταξύ των λιγότερο διδασκομένων και ομιλουμένων γλωσσών.

·              Η υποβολή της αίτησης προϋποθέτει τη μελέτη του Οδηγού για τους Αιτούντες, της Πρόσκλησης Υποβολής Αιτήσεων και του Οδηγού Ορθής Πρακτικής για ιδρύματα υποδοχής και βοηθούς καθηγητές, ώστε οι αιτούντες να έχουν σαφή εικόνα για τις δυνατότητες που προσφέρει το εν λόγω Πρόγραμμα αλλά και για τις υποχρεώσεις τους.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν στο Ι.Κ.Υ. μέχρι τη λήξη της προθεσμίας (1 Φεβρουαρίου 2006) αίτηση σε ένα αντίγραφο στην ελληνική γλώσσα και σε τρία αντίγραφα στην αγγλική ή τη γαλλική ή τη γερμανική γλώσσα. Τα ειδικά έντυπα αιτήσεων και τεκμηρίωσης διατίθενται από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, τις κατά τόπους Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, τους Σχολικούς Συμβούλους Ξένων Γλωσσών, και τον ιστοχώρο του Ι.Κ.Υ.:

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε τις εργάσιμες ημέρες με το:

Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών

Λυσικράτους 14,  105 58 Αθήνα