Η κεντρική σελίδα του προγράμματος ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ενέργεια Comenius

Πώς μπορείτε να βρείτε ευρωπαϊκά σχολεία, για να συνεργαστείτε σε νέο πρόγραμμα Comenius ή σε πρόγραμμα Comenius  που ήδη «τρέχει»;

Πώς μπορείτε και εσείς να βάλετε μια αγγελία για κάποια ιδέα ή πρόγραμμα που έχετε σκεφτεί και θέλετε να υλοποιήσετε;

Επισκεφθείτε τις παρακάτω διευθύνσεις!!!

Πλαίσιο κειμένου: Πατώντας εδώ, θα ανοίξει η σελίδα της Part Base. Στη σελίδα αυτή μπορείτε:
1)     Βάζοντας παραμέτρους (ομιλούμενη γλώσσα, ηλικία μαθητών, θεματική περιοχή προγράμματος, χώρα…) , να βρείτε ευρωπαϊκά σχολεία που αναζητούν ελληνικά σχολεία για να συνεργαστούν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα. (πατήστε total search)
2)     Να κάνετε εγγραφή του σχολείου σας, βάζοντας τις πληροφορίες που απαιτούνται, ώστε να σας βρίσκουν άλλα ευρωπαϊκά σχολεία. (πατήστε register)

Πατώντας εδώ, θα μπείτε σε μια άλλη βάση δεδομένων που καταγράφονται ευρωπαϊκά σχολεία:
( πατήστε partner Finding ) Αυτή διαφέρει με την προηγούμενη σε δυο παραμέτρους:
1)          Η καταγραφή των σχολείων γίνεται με τη μορφή σελίδας ανακοίνωσης, χωρίς παραμετροποίηση.
2)          Απαραίτητη προϋπόθεση για νέα εγγραφή σχολείου αλλά και επικοινωνία με σχολείο που έχει ήδη εγγραφή, είναι η ύπαρξη λογαριασμού email.

Στην ίδια βάση δεδομένων (στο τέλος της σελίδας ), μπορείτε να κάνετε μια καταγραφή του σχολείου σας για να σας βρίσκουν (εσάς και το πρόγραμμά σας), άλλα ευρωπαϊκά σχολεία που επιθυμούν να συνεργαστούν μαζί σας, σε οποιοδήποτε στάδιο του προγράμματός σας.

Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τη σχολική εκπαίδευση στην Ευρώπη (school net)

Οι διευθύνσεις των Εθνικών Γραφείων όλων των χωρών που παίρνουν μέρος στο Comenius.

(Τα περισσότερα γραφεία έχουν web pages και email.)

Γενικές πληροφορίες για την Ευρωπαϊκή Ένωση (στα Ελληνικά)

Ευρωπαϊκά δίκτυα εκπαίδευσης, ενώσεις και μη κυβερνητικές οργανώσεις

AEDE - ευρωπαϊκή ένωση των δασκάλων
ATEE- ένωση για την εκπαίδευση δασκάλων στην Ευρώπη