ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΡΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΩΚΡΑΤΗΣ / COMENIUS

Μεσολόγγι, 2 Δεκεμβρίου 2002

Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο

Αγρίνιο, 3 Δεκεμβρίου 2002

4o Εν. Λύκειο Αγρινίου (πρώην Πολυκλαδικό)

10.45 – 11.00

Εγγραφή – Παραλαβή  φακέλων - Χαιρετισμοί

11.00 -  11.45

Παρουσίαση των προγραμμάτων Comenius (δομή, αιτήσεις, αξιολόγηση) από την Προωθήτρια  Προγραμμάτων ΣΩΚΡΑΤΗΣ του Νομού Αιτωλ/νίας, κα Βαρβάρα Νίκα.

11.45 – 12.15

Ενημέρωση για  τις δυνατότητες επιμόρφωσης των συναδέλφων μέσω του προγράμματος Comenius (δράση II) και παρουσίαση των δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Αιτωλ/νίας για τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα, από τον υπεύθυνο  κο Ρόμπολα Στάϊκο.

12.15 – 12.55

1.  Γυμνάσιο Ευηνοχωρίου:  Παρουσίαση, με προβολή βιντεοταινίας, από εκπ/κούς και ομάδα μαθητών του σχολείου της εμπειρίας φιλοξενίας Γαλλικού Σχολείου (34 μαθητές) στο πλάισιο πρωτοβουλίας προγράμματος Comenius.

2.  Παρουσίαση εμπειρίας συμμετοχής σε σεμινάριο ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης μέσω του προγράμματος Comenius 2.2 από τους συναδέλφους  Καραβέλη Μαρία (στην εκδήλωση στο Μεσολόγγι) και Λαζαρίνη Φώτη (στην εκδήλωση στο Αγρινίο).

12.55 – 13.00

Παραλαβή βεβαιώσεων συμμετοχής

Στο  χώρο της εκδήλωσης θα  υπάρχει  έκθεση ενημερωτικού υλικού