EΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Μεσολόγγι, 15 Νοεμβρίου 2001

ΔΕΛΤΙΟ   ΤΥΠΟΥ

ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ COMENIUS του Προγράμματος ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Η Εβδομάδα Comenius θα λάβει χώρα στις Βρυξέλες στις 24-27 Νοεμβρίου 2001. Μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό από 30 χώρες που μετέχουν στο «Σωκράτης» θα συγκεντρωθούν στις Βρυξέλλες για να ανταλλάξουν ευρωπαϊκές εμπειρίες Comenius και να τις μοιραστούν με ένα ευρύτερο ευρωπαϊκό κοινό. Το γεγονός αυτό έχει σκοπό να καταδείξει την συμβολή του προγράμματος Comenius  στη δημιουργία ευρωπαϊκής ταυτότητας στους εκπαιδευτικούς και μαθητές που συμμετέχουν στο Comenius.

Παράλληλα στις 30 χώρες, πρόκειται στα πλαίσια της εβδομάδας αυτής να διοργανωθούν διάφορες εκδηλώσεις σε εθνικό ή και τοπικό επίπεδο. Στα πλαίσια των ανωτέρω, η Υπεύθυνη Προώθησης Προγραμμάτων Comenius Αιτ/νίας, Σχ. Σύμβουλος Α΄/βάθμιας Εκπ/σης κα Βαρβάρα Νίκα και το τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Αιτωλοακαρνανίας, διοργανώνουν  εκδήλωση διάδοσης Comenius με θέμα:

“Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Comenius τη Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2001,  11.00 π.μ., στο Τρικούπειο Πολιτιστικό Κέντρο Μεσολογγίου.

Σε αυτή θα συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και ομάδες εκπαιδευτικών και μαθητών από σχολεία που υλοποίησαν Προγράμματα Comenius στο νομό μας θα παρουσιάσουν τις εμπειρίες και τα οφέλη που απεκόμισαν από τη συμμετοχή τους σ’ ένα ευρύτερο ευρωπαϊκό κοινό.

Θα γίνει επίσης παρουσίαση προϊόντων Comenius και αναφορά σε τρόπους οργάνωσης και διεξαγωγής ενεργειών με σκοπό την ενημέρωση και διευκόλυνση των Σχολικών Μονάδων που θα επιθυμήσουν συμμετοχή σε πρόγραμμα Comenius.

Σε μια Πολυπολιτισμική Κοινωνία Ανθρώπων οι διακρατικές συνεργασίες μεταξύ σχολικών ιδρυμάτων αποτελούν προϋπόθεση και στόχο για τη βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Μέσα από τις ευρωπαϊκές συμπράξεις σχολείων επιτυγχάνεται η κατανόηση διαφορετικών πολιτισμών και η ομαλή ένταξη στην κοινωνία μας ατόμων με διαφορετικό πολιτιστικό υπόβαθρο, στοιχείο ιδιαίτερα σημαντικό στις μέρες μας.

Στο  χώρο της εκδήλωσης  και κατά τη διάρκειά της θα λειτουργήσει  έκθεση παιδαγωγικού υλικού και εκπαιδευτικού λογισμικού.